Bilećko jezero je veliko vještačko jezero u istočnoj Hercegovini, nastalo 1968. godine izgradnjom brane Grančarevo na rijeci Trebišnjici. Prostire se na oko 33 kvadratna kilometra, dugačko je oko 18 kilometara i široko do četiri kilometra, s maksimalnom dubinom do 104 metra. Nalazi se na nadmorskoj visini od oko 400 metara.
Okolina jezera karakteristična je po karstnom reljefu i sivim kamenim obroncima. Područje je poznato i po potopljenim selima i crkvama koje su bile evakuisane prije izgradnje brane. Danas jezero predstavlja omiljenu ljetnu destinaciju za kupače, kampere i ljubitelje roštiljanja. Najpopularnije plaže su Čepelica i Kuletina, gdje su smješteni i ugostiteljski objekti te sportski tereni.
Bilećko jezero je i poznato ribolovno područje, s čak šesnaest vrsta riba poput soma, šarana, smuđa i pastrmke. Svake godine ovdje se održava Somovijada, takmičenje u ribolovu koje privlači mnoge zaljubljenike u sportsku pecu. Voda u jezeru je bistra i čista, a hrani je nekoliko podzemnih izvora, među kojima je i poznata Čepelica.